Słonecznik to jedna z unikatowych  granitowych form skalnych położonych w Karkonoszach i jednocześnie najbardziej widoczna z nich. Znajduje się ona powyżej Wielkiego Stawu, między schroniskami Odrodzenie i Dom Śląski, górując nad Karpaczem Górnym i okolicami, na wysokości 1423 m n.p.m. Wysokość samych skałek sięga 12 metrów.

Ta silnie spękana skała składa się z kilku filarów, z których najbardziej północny przypomina wykutą postać ludzką. Postać człowieka widoczna w skale dała okazję do powstania wielu legend. Dawniej lokalizowano tu siedzibę Ducha Gór nazywając skałę „Gniazdem Ducha Gór”. „Słonecznik” wziął swoją nazwę stąd, że dawniej, słońce nad skałą wskazywało mieszkańcom południe.

Pod skałkami można odpocząć po wędrówce na kamiennej ławie postawionej z granitowych płyt. Ze Słonecznika roztacza się przepiękna panorama na wschodnią i północno-wschodnią część Karkonoszy. Na pierwszym planie, w kierunku północnym widnieją Pielgrzymy i Polana, dalej zaś Karpacz i Kotlina Jeleniogórska.

JAK SIĘ DOSTAĆ:
Z ulicy Widokowej, skręcamy w lewo i kierujemy się do Karpacza Górnego,dojeżdżamy do parkingu strzeżonego w bliskiej odległości od kościółka Wang,tam zostawiamy samochód i dalej udajemy się pieszo.Z Camp66 do kościółka Wang dzieli nas 6,6km.Od Kościółka Wang udajemy się szlakiem niebieskim do „Polany Bronka Czecha”,z polany skręcamy w prawo w żółty szlak którym dochodzimy do formacji skalnej „Słonecznik”
CZAS:
Z camp66 na „Slonecznik” i z powrotem latem 5-6h, zimą (jeżeli szlak jest otwarty) 7,5-8h
DLA DZIECI: odpowiednie
PORA ROKU: latem i zimą.