Zabytek skandynawskiej architektury sakralnej z XII w.

Pierwotnie drewniany kościółek został wzniesiony w norweskiej miejscowości Vang nad jeziorem Vangsmjøsen, skąd pochodzi jego nazwa. W XIX wieku okazał się jednak za mały dla miejscowej ludności. Dodatkowo zły stan techniczny i wysokie koszty koniecznej naprawy sprawiły, że postanowiono go sprzedać. Na zlecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV zakupił go znany norweski malarz, mieszkający w Dreźnie – Jan Krystian Dahl. Kościół zinwentaryzowano, rozebrano i przetransportowano do Berlina. Miał on stanąć na Wyspie Pawiej, jednak na prośbę hrabiny Fryderyki z Bukowca król darował go ówczesnemu Karpaczowi. Obiekt dotarł w Karkonosze w 1842 roku.

W trakcie odbudowy kościół został nieco zmieniony. Dobudowano do niego także kamienną wieżę, która ma chronić go przed porywistymi wiatrami wiejącymi od strony Karkonoszy. 28 lipca 1844 roku nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie kościoła. Od tego dnia do dziś niezmiennie służy on ewangelikom z Karpacza i okolic.

Warto zwrócić uwagę na bogate dekoracje na zewnątrz świątyni. Wewnątrz zachowały się nieliczne oryginalne elementy drewniane wykonane z sosny skandynawskiej: 4 słupy narożne, 4 kolumny wewnętrzne, 2 kolumny w wejściu do chóru oraz portale. Są one bogato zdobione motywami roślinnymi i zwierzęcymi oraz pismem runicznym. Cennym elementem wyposażenia jest okazały XIX wieczny krucyfiks wyrzeźbiony w jednym pniu dębowym, z lipową figurą Chrystusa. Po obu stronach ołtarza stoją na postumentach dwa kandelabry przedstawiające łabędzia, jako symbol wierności i serce, jako symbol miłości. Świece na tych świecznikach są zapalane tylko podczas ślubów, a sama Świątynia Wang znana jest szeroko jako kościół szczęśliwych małżeństw.

Świątynię otacza cmentarz na którym znajdują się nagrobki, m.in. Henryka Tomaszewskiego i Tadeusza Różewicza.

TIMELAPS: https://www.youtube.com/watch?v=N1InkTwchfc

Godziny otwarcia: w okresie od 15.04 do 31.10 zwiedzanie w godz. 9.00 – 18.00, w okresie od 1.11 do 14.04 zwiedzanie w godz. 9.00 – 17.00. W niedziele i święta zwiedzanie rozpoczyna się o godzinie 11.30.
Ceny biletów: normalny – 8 zł , ulgowy – 5 zł, wstęp na plac kościelny – 1 zł.

JAK SIĘ DOSTAĆ

Z Camp66,można najprościej dojechać własnym samochodem,bądź dojechać autobusem z przystanku znajdującego się 500m od Camp66,do przystanku „Wang”Odległość Swiątyni Wang od camp66 to 6,6 km.

CZAS: żeby dostać się do Świątyni Wang 13min samochodem
DLA DZIECI-odpowiednie
PORA ROKU: latem 13min,zimą 13 min

http://www.wang.com.pl/index.php?D=51