Kocioł Wielkiego Stawu leży u stóp Smogorni (1489 m npm.). Dno kotła wypełnia największe polodowcowe jeziorko w Karkonoszach – Wielki Staw (1225 m npm.). Wielki Staw zajmuje 8,3 ha, maksymalna głębokość Stawu to 25m. Kocioł Wielkiego Stawu sąsiaduje z Kotłem Małego Stawu, ściany kotłów wznoszące się na ok. 200m porasta bogata roślinność subalpejska.

Jak dojść do Kotła Wielkiego Stawu?
Do Wielkiego Stawu prowadzą szlaki z Karpacza od Kościółka Wang oraz czerwony szlak z Równi Pod Śnieżką. W zimie Kocioł Wielkiego Stawu stanowi niebezpieczne miejsce z powodu schodzących tutaj licznie lawin oraz tworzących się nawisów śnieżnych.

Mały Staw
Położony w Kotle Małego Stawu jest drugim co do wielkości i chyba najbardziej malowniczym jeziorkiem w Karkonoszach. Mały Staw położony jest na wysokości 1183 m n.p.m., zajmuje 2,9 hektara powierzchni i jest głęboki na ok. 7 metrów. Jego czystą wodę zamieszkuje m. innymi wirek słodkowodny, który jest reliktem epoki lodowcowej. Kocioł Małego Stawu położony jest w środkowej części Karkonoszy u podnóża Równi pod Śnieżką i Smogorni (1489 m npm.). Jego wysokie na 200 m zbocza z kilkoma żlebami schodzą wprost do Małego Stawu. Przy Małym Stawie położone jest schronisko PTTK Samotnia.www.samotnia.com.pl

Jak dojść do Kotła Małego Stawu?
Najłatwiej dojść do Małego Stawu szlakiem niebieskim prowadzącym z Karpacza na Śnieżkę. 
Po wycieczce pełni wrażeń wracamy do Camp66 i opowiadamy tym, ktorym nie chcialo się wyjść w gory o swoich wrażeniach 🙂