Zamek Bolków – największy średniowieczny zamek zbudowany rękami Piastów. Położony na wzgórzu z trzech stron powiązany z miastem, z czwartej zaś znajduje się strome zbocze i dolina rzeki Nysy Szalonej. Budowla dzieli się na trzy zespoły: zamek górny, średni i dolny. Każda ma wysokie mury, baszty i budynki mieszkalne, częściowo w ruinie.

Na zamku górnym wieża z lochem głodowym i tarasem widokowym dla turystów. Jest to wielka osobliwość: zbudowano ją na planie jakby kropli wody, w efekcie od jednej strony posiada ostry dziób – to jedyny taki przykład w Sudetach. Piękny widok na Pogórze Bolkowskie, zamek w Świnach, znaczną część Sudetów Środkowych i na miasto, które było kiedyś objęte wraz zamkiem jednym murem obronnym. Wieża ta jest najstarszą częścią zamku (XIII w.).

Zamek rozbudowywano przez kolejne lata aż do roku 1540. W tej ostatniej fazie zatrudniony był tu znany architekt Jakub Parr: wykonano zewnętrzny mur przystosowany do broni palnej, budynek mieszkalny zwany „Domem Niewiast” – obecnie muzeum z eksponatami wyrobów rzemiosła, które używały nasze praprababki. Kolekcja mebli, broni z XVI–XVIII w. oraz tablica genealogiczna Piastów świdnicko-jaworskich.

W roku 1995 powstało w Bolkowie Bractwo Rycerskie Zamku Bolków. Za cel postawiło sobie odtwarzanie dawnej kultury oraz wskrzeszanie szczytnych ideałów rycerskich. Na dziedzińcu zamku dolnego odbywają się turnieje rycerskie w ostatnią sobotę i niedzielę czerwca, turniej dziennikarzy we władaniu średniowieczną bronią wszelaką (2 maja), castle party – rock gotycki (koniec lipca), dni średniowiecznej kultury śląsko-łużyckiej (koniec września) oraz inne imprezy.
Przez Bolków prowadzi zielony szlak zamków piastowskich.

Zwiedzanie
Godziny otwarcia:
od 1 maja do 30 września:
wtorek – piątek w godz.9.00-16.30,
sobota, niedziela i święta – w godz.9.00-17.30
poniedziałki – w godz.9.00 -15.30 wstęp wolny, bez możliwości zwiedzania sali wystawowej
od 1 października do 30 kwietnia:
wtorek – piątek w godz.9.00-15.30,
sobota, niedziela i święta – w godz.9.00-15.30
poniedziałki – w godz.9.00 – 15.30 wstęp wolny, bez możliwości zwiedzania sali wystawowej.
Ceny biletów:
– normalny – 10 zł,
– ulgowy 5 zł,
– Karnet Dużej Rodziny – 1 zł.

 Możliwe wykupienie karnetu (20 zł/os) na 4 muzea: 
-Muzeum Zamek Bolków, 
-Muzeum Hauptmanna w Szklarskiej Porębie (niemiecki pisarz, laureat nagrody Nobla z 1912r)
-Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze
-Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze.
Bezpośredni kontakt do zamku Bolków:
tel.(048) 75 741 32 97.
Po wycieczce wracamy na Camp66 i prezentujemy piękne zdjęcie na tle średniowiecznych murów

JAK SIĘ DOSTAC :
Z Camp 66 skręcamy w prawo, jedziemy do głównej drogi na Jelenia ©órę, stamtąd kierujemy się na Wrocław przez Kaczorów. Zamek Bolków znajduje się w odległości  – 40 km od naszego kempingu
CZAS 4 h
DLA DZIECI: odpowiedni
PORA RAOKU: lato, zima